Jakie są zasady doboru właściwych drzwi do domu?

Ocena:
0.00/0

Przy decyzji o zakupie drzwi zewnętrznych powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów, takich jak funkcjonalność, wysoki stopień bezpieczeństwa oraz ładny wygląd. Dobrej jakości drzwi posłużą domownikom przez wiele lat. Współcześni producenci skrzydeł drzwiowych oferują innowacyjne rozwiązania, dzięki którym dom będzie także odpowiednio zabezpieczony. Przy montażu skrzydła warto skorzystać z usług profesjonalnych fachowców, którzy doradzą przy wyborze, dokonają właściwych pomiarów i wykonają całą pracę zgodnie z obowiązującymi standardami.

Drzwi wejściowe – jakie powinny mieć wymiary?

Aby drzwi zewnętrzne były funkcjonalne i komfortowe w codziennym użytkowaniu, ich szerokość nie powinna być mniejsza aniżeli 90 cm. To bardzo ważne, jeżeli wśród lokatorów znajduje się osoba jeżdżąca na wózku inwalidzkim lub też planowane jest wnoszenie, lub wynoszenie mebli.

Ergonomiczność drzwi jest więc najistotniejsza także ze względów bezpieczeństwa. Mechanizm działania musi być pewny i regularnie kontrolowany.

Z jakimi drzwiami najczęściej spotkamy się na rynku?

Z reguły wybierane drzwi wejściowe do domu czy też lokalu mieszkalnego wykonane są z:

  • drewna,
  • stali,
  • PCV,
  • aluminium.

Drzwi wejściowe wykonane z drzewa przynależą do jednych z najdroższych, ale też nadzwyczaj mocnych. Do ich produkcji używa się sosnę, mahoń, dąb oraz meranti. Rama oraz ościeżnica wykonane są z klejonki drewnianej, a skrzydło pokrywa się płytą wiórową, HGF lub też sklejką. Charakteryzują je niezwykle dobre parametry cieplne.

Drzwi wykonane ze stali są najbardziej popularnym wyborem ze względu na ich trwałość, odporność na uszkodzenia oraz przystępność cenową. Ramę wykonuje się z drzewa bądź stali oraz pokrywa arkuszami blachy. Ich atrybuty cieplne są trochę gorsze, albowiem ciężko jest je ocieplić.

Z kolei właściwe parametry cieplne mają drzwi wejściowe wykonane z PCW. Są niezwykle popularne oraz relatywnie mniej kosztowne. Wspaniale dopasowują się do bramy garażowej, okien czy zewnętrznych rolet.

Najdroższym rodzajem drzwi są te wyprodukowane przy zastosowaniu aluminium. Najczęściej można je spotkać w budynkach użyteczności publicznej. Jednakże coraz częściej znajdują się w ofertach dla domów jednorodzinnych.

Drzwi zewnętrzne – jak je dobrać by cieszyły domowników przez długie lata?

Pamiętajmy o tym, że drzwi zewnętrze powinny przede wszystkim być dopasowane do otworów w murze, które zostały wykonane przez architekta. Drzwi oferowane w standardowych rozmiarach będą zawsze tańsze od tych, które wykonuje się na specjalne zamówienie.

W budownictwie jednorodzinnym najlepiej sprawdzają się drzwi o szerokości 90 cm i wysokości minimum 2 metry. Zmieszczą się przez nie spokojnie wszystkie osoby dorosłe, także niepełnosprawne. Nie będzie również problemu z wnoszeniem i wynoszeniem mebli. 

Gdy wybierzemy już rozmiar drzwi, weźmy pod uwagę jeszcze kwestię bezpieczeństwa. Drzwi wejściowe powinny mieć wytrzymałą konstrukcję oraz elementy wyposażenia, które uniemożliwiają wtargnięcie do domu przez złodzieja. Do takich elementów nalezą na przykład bolce antywłamaniowe.

Od drzwi zewnętrznych oczekuje się także dobrej izolacji akustycznej, zwłaszcza gdy dom położony jest w sąsiedztwie hałaśliwej drogi. 

 

Informacje:
Oceń artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy