Dywaniki samochodowe - czym kierować się przy dobrym zakupie?
Żadne auto nie może obyć się bez dywaników samochodowych. Tego rodzaju dodatek pozwala utrzymać samochód w czystości, a przy tym zwiększa komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy. Nie da się ukryć, że eleganckie dywaniki wpływają także na estetykę wnętrza pojazdu. Dywaniki samochodowe warto wymieniać przynajmniej raz na kilka lat. Jeśli odpowiednio się o nie dba, z pewnością posłużą nawet przez tak długi czas.
Dywanik do auta - jakie musi mieć cechy?
Obowiązkiem kierowcy jest dobranie odpowiedniego rodzaju dywaników do swojego pojazdu, by prawidłowo spełniały swoje funkcje przez długi czas. Najistotniejszy jest ich wielkość.
Przesadnie długie dywaniki samochodowe stwarzają istotne niebezpieczeństwo zwijania się, utrudniając lub też nawet uniemożliwiając właściwe korzystanie z pedałów samochodu. To natomiast może spowodować zagrażające bezpieczeństwu sytuacje w ruchu drogowym, np. nazbyt późne zahamowanie oraz doprowadzenie do poślizgu.
Równie znacząca jest jakość materiału, z jakiego wyprodukowany został dywanik samochodowy. Musi być on nadzwyczaj trwały, bezproblemowy w konserwacji, odporny na wilgoć i pobrudzenia, a także winien mieścić się w dogodnym przedziale cenowym.
Jakie dywaniki wybrać?
Wybór dywaników samochodowych nie jest banalnym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na parę niesłychanie ważnych ich cech, na przykład czy prawidłowo chłoną wilgoć. To naturalnie dzięki temu przez długi czas będą w sposób prawidłowy spełniały swoją funkcję.
Z reguły wybór pada na:
- dywaniki gumowe,
- dywaniki welurowe.
Popularność dywaników gumowych jest szczególnie duża w jesienno-zimowej porze roku. Idealnie radzą sobie z wilgotnością oraz śniegiem wnoszonymi do samochodu. Typowe jesienno-zimowe dywaniki samochodowe wyposażone są w wysokie ranty, które chronią wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody. Poza tym są one niezwykle bezproblemowe w czyszczeniu i montażu, a w związku z tym niesłychanie konkretne. Jedyną ich skazą jest niezbyt estetyczny wygląd oraz wydzielanie nieprzyjemnej woni w duszne dni.
Ten kłopot nie dotyczy dywaników welurowych. Są one dużo przyjemniejsze dla oka i osiągalne w wielu wzorach i odcieniach. Niemniej jednak tego rodzaju dywaniki kiepsko sobie radzą z absorbowaniem wody, a poza tym ciężko usunąć z nich wszystkie zabrudzenia oraz nieczystości. Wypada wybierać jedynie takie, które cechują się dużą gęstością materiału.
Jak dbać o dywaniki samochodowe?
Czysta tapicerka i podłoga to wizytówka każdego samochodu. Wiadomo, nie da się utrzymać idealnej czystości, zwłaszcza w miejscu pod nogami. Praktycznie podczas każdego wsiadania do środka, na podłodze zbiera się piasek kurz i wszelkie oznaki niesprzyjającej pogody. To właśnie dlatego tak bardzo ważne jest regularne czyszczenie dywaników.
Czy potrzeba do tego specjalnych preparatów? Otóż niekoniecznie. Wszystko zależy od rodzaju dywanika. Tym z gumy wystarczy już tylko woda i delikatny detergent. Bardziej eleganckie, czyli welurowe, są nieco bardziej kapryśne. Raz na jakiś czas wypada je odkurzyć oraz spryskać środkiem do tego przeznaczonym. Większe zabrudzenia będą wymagały użycia urządzenia piorącego, na przykład na parę.