Eko rozwiązania, które możesz wykorzystać w swoim ogrodzie
Aranżując swój eko ogród, powinniśmy wziąć pod uwagę otaczające nas środowisko naturalne. Posiadając już ogród, możemy wdrażać ulepszenia i modernizacje, które pomogą nam zaoszczędzić wodę deszczową, dbać o ziemię i powietrze. Pamiętajmy o tym, że każda nasza decyzja, nawet ta najmniej istotna wpłynie na otaczającą nas przyrodę, mikroklimat oraz komfort przebywania na wolnym powietrzu. Kondycja środowiska opiera się m.in. na naszej codziennej aktywności. W obliczu rozwijających się zagrożeń klimatycznych (powracające susze, powodzie itd.) nasze rozwiązania we własnym obejściu mogą okazać się pomocne, jeżeli za naszym przykładem pójdzie więcej osób. Do zastosowania jest niemało ekologicznych sposobów, dzięki którym, chociażby zaoszczędzimy wodę.
Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?
Przy planowaniu dróg, chodników oraz wszelkich utwardzeń na naszej działce istotnym jest, aby zadbać o odpowiedni współczynnik nawierzchni biologicznie czynnej, tak aby woda opadowa zdołała bez ograniczeń wsiąkać w podłoże, zasilając zapasy wód gruntowych oraz swobodnie wyparowywać. Zbyt obszerna powierzchnia utwardzona materiałami nieprzepuszczalnymi sprawi, że stracimy wodę opadową bezpowrotnie. Konstruujmy nawierzchnie żwirowe, z kostki kamiennej, kamienia, drobnego tłucznia. Alternatywą może okazać się też betonowa płyta ażurowa: w jej szczeliny dostaje się woda, która wchłania się w głąb podłoża.
Idealnym rozwiązaniem będzie dodatkowo gromadzenie wody do zbiorników retencyjnych (specjalne do zakopywania pod ziemią, nie zabierają miejsca w ogrodzie – na ich budowę możemy również dostać dopłaty), wszelkich beczek oraz pojemników, będzie nam służyć do podlewania trawnika, roślin ozdobnych oraz upraw warzywno-owocowych. Atrakcyjnym sposobem na rozprowadzanie wody opadowej są także studnie chłonne, które rozsączają wodę do warstwy gruntu przepuszczalnego.
Budujmy w naszych ogródkach zbiorniki wodne, oczka, strumienie – zadbamy wtedy o mikroklimat wokół naszego domu, równocześnie gromadząc wodę deszczową, która w ten sposób powróci z powrotem do atmosfery. Równocześnie stworzymy sprzyjające środowisko dla ptaków. Stosując linie kroplujące do skrapiania roślin, zaoszczędzimy wodę, ponieważ są one tak wykonane, że wydzielają porcjami tylko taką ilość wody, jakiej rośliny potrzebują.
Dlaczego warto stosować nawozy organiczne?
Niestety duża ilość gotowych nawozów i ogólnie środków ochrony roślin wywołuje w przyszłości nieodwracalne szkody w naszym ogródku – gleba po pewnym czasie jest wyjałowiona, a szkodliwe trucizny z nawozów spłyną do wód gruntowych oraz rzek. Aby stosunkowo ograniczyć pochłanianie chemii, powinniśmy stosować naturalne, ekologiczne nawozy. W tym celu warto wybudować na działce własny kompostownik, gdzie bez większego zaangażowania stworzymy w pełni wartościowe nawozy dla naszych hodowli. Jeśli jesteśmy w stanie wygospodarować niewielką powierzchnię dla hodowli warzyw czy owoców – hodujmy własne zbiory. Traktujmy je biologicznym nawozem. Zawsze to parę sztuk swoich warzyw i owoców mniej do kupienia, bez wszechobecnej chemii oraz ulepszaczy.
Jakie rośliny wybrać do swojego przydomowego ogrodu?
Na pewno znajdzie się wolne miejsce dla kilku roślin miododajnych i nektarodajnych – lawendy, wrzosu, maliny, kocimiętki, śnieguliczki białej, winobluszczu bądź irgi błyszczącej. Zwabione do nich pszczoły oraz trzmiele wyprodukują duże ilości miodu. Jeżeli pozwalają nam na to warunki, zdecydujmy się na łąkę kwietną, która jest siedliskiem gatunków pyłko -, nektaro - i miododajnych.
W jaki sposób zanieczyszczać powietrze?
Może jednak nie potrzebujemy w stałym użytku kosiarek, zwłaszcza tych spalinowych, niosących ogromne ilości zanieczyszczeń do atmosfery. Jeśli faktycznie nie wystarczą nam urządzenia ręczne, wybierajmy odpowiedzialnie – może da się zakupić kosiarkę spalinową, emitującą mniej toksycznych substancji? Poza tym, na rynku dostępne są kosiarki akumulatorowe lub wykorzystujące do napędu energię słoneczną, mniej szkodzące środowisku. Nie palmy śmieci, bo psujemy powietrze, którym sami oddychamy. Myślmy przyszłościowo, szanujmy siebie nawzajem oraz nasze środowisko, w jakim razem egzystujemy. Zachowajmy je dla przyszłych pokoleń.