Fitness po porodzie, czyli mama wraca do formy z przed narodzinami dziecka.

Ocena:
0.00/0

Powrót młodej mamy na fitness po porodzie nie musi być trudny. Wystarczy, że będzie się ona stosowała do paru zaleceń, które pozwolą jej odpocząć i zregenerować siły. Połóg zazwyczaj trwa 6 tygodni, natomiast ze wzmożoną aktywnością warto poczekać do 8 tygodni, zanim zdecydujemy się wrócić na matę. Ćwiczenia należy dobierać odpowiednio do naszej kondycji i możliwości. Zamiast biegania, czy intensywnych i wysiłkowych ćwiczeń, wybierzmy jogę lub pilates, które rozciągną i rozluźnią nasze ciało. W końcu po porodzie uległo ono zmianie i potrzeba czasu, aby wrócić do dawnych aktywności.

Czy można ćwiczyć w trakcie połogu?  

Jeżeli mamy do czynienia z porodem naturalnym, statystyczny połóg trwa około 6 tygodni. Jest to czas, który organizm potrzebuje, ażeby się zregenerować oraz ustabilizować. Przy porodzie za pomocą cięcia cesarskiego kobiety mogą dłużej czuć dyskomfort związany z bólem w czasie gojenia się blizny po cięciu. W obydwu przypadkach nadzwyczaj ważne jest, by ze wzmożoną aktywnością fizyczną zaczekać do upływu co najmniej 8 tygodni od porodu oraz poddać się kontroli u lekarza, jaki oceni, czy nasz organizm wraca powoli do stanu sprzed ciąży. Wypada pamiętać, że mamy po porodzie powinny ostrożnie powracać do formy i właściwie dobierać ćwiczenia, pomału intensyfikując treningi. Mięśnie dna miednicy i cały aparat podtrzymujący narządy rodne jest jeszcze nadwyrężony po noszeniu przez kilka poprzednich miesięcy znacznego ciężaru. Istotne jest, by rozpocząć od powolnego pobudzania tych mięśni przez odpowiednie, niezbyt intensywne ćwiczenia.

Młoda mama potrzebuje czasu na powrót do nawet najprostszych ćwiczeń 

Wir zwyczajnych obowiązków z maluszkiem nie ułatwia zrzucenia wag po porodzie. Powinno się zacząć łagodnie, nie nadwyrężając organizmu. Na początek perfekcyjne będą spacery jako zwiększenie kondycji ciała. Orzeźwiające powietrze pobudzi nas do działania. Później można spróbować wizyty w klubie fitness (istnieją miejsca, dokąd można przyjść nawet z dziećmi). Tam, pod okiem zawodowca, zostaną wybrane ćwiczenia do naszego bieżącego poziomu kondycji oraz sprawności. Zestawy ćwiczeń to na początek przede wszystkim wzmocnienie mięśni miednicy, brzucha i pośladków, osłabianie bólu dolnego odcinka kręgosłupa oraz odciążanie go. Często stosowane są elementy jogi bądź pilatesu.

W jaki sposób ćwiczyć jako młoda mama?

Na początku wskazane jest zacząć od ćwiczeń oddechowych, jakie usprawnią pracę przepony, dotlenią mózg, pozwolą się odprężyć. Jednakowo istotne są ćwiczenia przeciwzakrzepowe – ćwiczenia rąk oraz nóg, wykonywane w seriach, poprawiające krążenie. Kilka razy na dzień należałoby ćwiczyć mięśnie dna miednicy – poprzez cykliczność oraz systematyczność pierwotna sprawność tego narządu wróci w stosunkowo krótkim czasie.

Kolejnym aspektem jest ożywienie mięśnia poprzecznego, odpowiadającego za mięśnie brzucha, ich napięcie. To istotne, ponieważ wbrew temu co robi niestety większość pań, brzuszki są złym ćwiczeniem po porodzie! Owocuje to rozstępem mięśni prostych brzucha, a w konsekwencji może prowadzić do przykrych kłopotów z kręgosłupem, nietrzymania moczu czy powstania przepukliny brzusznej! Kiedy zaczynamy ćwiczyć, unikajmy przetrenowania, nie narzucajmy sobie nazbyt dużego tempa oraz intensywności treningów, zamiast tego słuchajmy swojego ciała oraz ćwiczymy mądrze. Na początku odpuśćmy bieganie czy wspinaczkę górską, na to przyjdzie jeszcze czas.

Przykłady mniej wymagających ćwiczeń fitness dla mam

Istnieją ćwiczenia, które idealnie nadają się dla młodej mamy po porodzie. Wzmacniają one mięsień poprzeczny i mięsień dna miednicy. Dobrym przykładem jest unoszenie naprzemiennie nóg. Jak go wykonać? Kładziemy się na boku z wyprostowanymi nogami i podnosimy jedną z nich. Unoszenie stóp to świetne ćwiczenie na trening mięśni brzucha. Siadamy i opieramy się na łokciach. Zginamy nogi w kolanach i unosimy ugięte nogi — niezwykle ważne jest, aby łydki znajdowały się w pozycji równoległej do podłogi. Jeszcze wydech powietrza, opuszczenie nóg i ćwiczenie zostało wykonane prawidłowo. Jeśli kiedykolwiek miałyśmy styczność ze „świecą", to będzie dla nas łatwe i przyjemne ćwiczenie. Leżąc na plecach, unosimy nogi wysoko i wraz z biodrami tworzymy pionową świecę. Ćwiczenie kończymy wciągnięciem brzucha i ściągnięciem łopatek. Ręce pozostają wzdłuż ciała na karimacie. Aby ćwiczenia przyniosły skutek, dobrze jest wykonywać je po parę razy, najlepiej sekwencjami.

Informacje:
Oceń artykuł:

1Komentarze

kasia1955

Jestem świeżo upieczoną mamą i na razie w ogóle nie mam czasu dla siebie.

2022-04-20