Gry dla dzieci – postaw na edukację i rozwój swojej pociechy

Ocena:
0.00/0

Dzieci uwielbiają gry komputerowe i czasami ciężko jest je oderwać od komputera czy tabletu. Jako rodzic musisz wiedzieć, które gry są odpowiednie, rozwijające i przede wszystkim bezpieczne dla Twojej pociechy. Dziś podpowiadamy jak znaleźć dobre gry dla dzieci w każdym wieku. Z poniższego artykułu dowiesz się, na jakie gry warto pozwolić dziecku, a które rozrywki lepiej sobie odpuścić.

Gry edukacyjne — zalety

Przede wszystkim, dzięki nim nauka jest ciekawsza. Powodują, że mozolne uczenie na pamięć może zmienić się w przyjemny czas spędzany wraz z wszystkimi domownikami. Kształtują twórcze myślenie, przyswajanie reguł oraz zasad jak również niezależność w podejmowaniu decyzji.

Dużo młodych umysłów nie nawykło jeszcze do porażek, a właśnie przez stosowanie gier dydaktycznych w ich codziennej edukacji zdołamy to zmienić i przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa oraz łatwo osiąga swoje cele. Sposób ten jest również pewny w nauce wytrwałości oraz cierpliwości, oraz może pomóc w poznaniu swoich mocnych i słabszych stron.

Kolejnym aspektem, dlaczego należałoby wprowadzić gry edukacyjne do życia dziecka, jest nauka języków. Na rynku jest dużo produktów, które pomogą naszym dzieciom zapamiętać choćby nowe słówka w języku angielskim, co kiedyś może przynieść korzyści. Wszystkie te plusy odszukamy w dobrze dobranej grze dydaktycznej, a co najlepsze, nauka zachodzi w szybkim tempie, bo przecież gramy, czyli się bawimy.

Wiek i zainteresowania dziecka — ważne kryteria przy wyborze gry

Podstawa to wybrać gry dostosowane do wieku. Nie tylko ochroni to nasze dzieci przed wulgarnymi treściami bądź efektami nienadającymi się dla maluchów, ale także spowoduje, że nie porzucą jej w kąt po kilkunastu minutach. Nie możemy dać najmłodszym gry zbyt skomplikowanej, bo szybko się zniechęcą, a z drugiej strony nazbyt łatwa nie przyczyni się do chcianego efektu, to znaczy progresu dziecka.

Następna sprawa, to co nasze dziecko umie czynić dobrze, a czego nie. Jeśli umie już nazwać większa część pokazanych mu zwierząt, to jak najbardziej właściwym pomysłem będzie przerzucić się na liczby. Jeśli widzimy, że nasza pociecha dobrze sobie radzi z grami nastawionymi na naukę jednej naczelnej cechy, to może spróbujmy zaciekawić go grami ogólnorozwojowymi, jak szachy bądź sudoku.

Pamiętajmy także nie tylko o tym, co nasze dziecko potrafi, ale także czym się interesuje. Jeśli mamy do czynienia z 5-letnim chłopcem, który uwielbia strażaków i wozy strażackie, to nie wciskajmy mu na siłę gry z samolotami, bo myślimy, że to najlepszy wybór, tylko zakupmy właśnie tytuł, jaki odnosi się do jego zamiłowań. Jeśli chcemy mieć po części z głowy trudny wybór, należałoby udać się do sklepu elektronicznego z maluchem, gdzie wspólnie z nim i sprzedawcą wybierzemy stosowną grę.

Wybór sprzętu do gry

Odpowiedź jest bardzo prosta. Na wszystkim. W Internecie jest mnóstwo tytułów na każdy typ konsoli, komórki bądź tabletu, że naprawdę nie trzeba wydawać gigantycznych pieniędzy, aby ucieszyć naszą pociechę i w dodatku przyczynić się do jej szybszego rozwoju.

Bezpieczeństwo dziecka w sieci — stawiamy na rozmowę

Pierwsza i najważniejszą informacją dla rodzica jest to, że nie każda gra przeznaczona jest dla kilkuletniego dziecka. Niestety cały czas panuje stereotyp, że gry to rozrywka tylko dla najmłodszych, a to niestety duży błąd. W sieci jest bardzo dużo gier oznaczonych jako 18+ lub takich, które zawierają elementy przemocy.

Rodzic powinien zatem sprawdzić, jaki jest próg wiekowy przypisany do gry, którą zamierza udostępnić dziecku. Ważna jest szczera rozmowa i uświadamianie latorośli, że musi trzymać się wyznaczonych zasad i korzystać wyłącznie z gier, na które zezwoli rodzic. 

 

Informacje:
Oceń artykuł:

1Komentarze

ferdynand1988

Dla mnie to bardzo spoko rozwiązanie. Dziecko bawi się i uczy w tym samym czasie.

2022-04-22