Czym są horrory i dlaczego są bardzo popularne?
W horrorach można odnaleźć wiele skrajnych emocji, w tym podniecenie, lęk oraz adrenalinę, które pchają nas w kolejne filmy o tej tematyce. Motywem rozpoznawczym są paranormalne zjawiska, ogromne szaleństwo, a także brutalne sceny. Filmy grozy mogą opowiadać rozmaite historie, w których są duchy, opętanie ludzi czy lalek, po morderców psychopatów, którzy czerpią siłę i przyjemność z polowania na swoje ofiary!
O czym opowiadają horrory?
Horror to jeden z najbardziej wziętych gatunków literackich i filmowych tekstów kultury. Przemawiać za tym mogą nierzadko organizowane przez kina tzw. noce filmowe, w czasie których prezentowane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie pokazać to, co irracjonalne oraz straszne.
Kluczowy bohater to zło wcielone, które pojawia się w rozmaitych postaciach. Motyw horroru prezentuje tematy jak konfrontacja dobra ze złem, lęk przed chorobą psychiczną bądź zakazaną seksualnością. W tym gatunku możemy dostrzec ciągle powtarzające się klimaty grozy, takie jak przykładowo: zamek na odludziu, kręte schody, lochy bądź podziemia.
Dzieje gatunku filmowego, jakim są horrory!
Początki horroru można już odszukać w epoce kina niemego, za sprawą reżysera Paula Leni, który wyprodukował takie filmy jak „Gabinet figur woskowych” bądź „Człowiek, który się śmieje”. Na uformowanie się motywu tego gatunku miał dodatkowo wpływ niemiecki ekspresjonizm filmowy jak przykładowo film „Gabinet doktora Caligari” W latach 30. XX wieku horror był już dość rozpoznawalnym gatunkiem. Powstało w tym okresie dużo filmów o potworach jak przykładowo: „Dracula” T. Browninga bądź „Narzeczona Frankesteina” J. Whale’a. Jednakże szczyt popularności horrorów przypadł na lata 50. oraz 60. W tym okresie powstało dużo kiczowatych i morderczych ekranizacji, w czym prym trzymała brytyjska wytwórnia Hammer.
Lata 70. przyniosły trochę odejście od standardowej formy horroru oraz powstania nurtu gore. Głównym motywem tego gatunku jest destrukcja ludzkiego ciała, która stanowi alegorię niszczenia świata. Ostatni cykl przemiany horroru stanowiły filmy, typu „Wywiad z wampirem” bądź „Frankestein”, w których mamy do czynienia z motywem odwrócenia klasycznego światopoglądu – przykładowo potworem okazuje się człowiek.
Aktualny trend w horrorach!
W obecnym świecie zauważyć można tendencje do odejścia od faktycznej grozy w horrorach. Za sprawą masowej produkcji filmów grozy, pojawia się coraz mniej produkcji, które wywołują u widza rzeczywisty lęk i niepokój. Na ekrany kin wchodzą filmy, w których przeważającą tematyką jest gore, co znaczy, że sceny są bestialskie i obrzydliwe dla widza. Jednakże twórcy produkcji prześcigają się w różnych pomysłach, które mają za zadanie szokować widza!