Jaka gitara powinna być Twoją pierwszą? Klasyczna, akustyczna czy elektryczna?

Ocena:
0.00/0

Nie każdy wie, jak trudno jest wybrać instrument, nie mając pojęcia jak na nim grać. Wśród takiego ogromnego wyboru, można czuć się bardzo zagubionym. Istnieje jednak kilka rzeczy, które są uniwersalne i na które zawsze warto zwracać uwagę. Jak dobrać instrument dla siebie?

Jak wybrać pierwszą gitarę?

W Internecie natrafimy na dużo poradników oraz artykułów, na jakiej gitarze powinniśmy zacząć swoją przygodę z tym rodzajem instrumentu, natomiast według mnie najistotniejsze jest jaka gitara nam się podoba oraz na której chcemy grać.

Jeżeli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy pewnego dnia móc zagrać ich piosenki „własnoręcznie”, to nie zastanawiajmy się i nabądźmy właśnie elektryka. Ok, zgadzam się, może dużo osób powie, że to nie najmądrzejszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków oraz ciężej nam będzie grać na innych rodzajach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do późniejszej nauki i radość z gry.

To, że potrafimy grać na tak zwanym klasyku, nie oznacza od razu, że będziemy wybitni w kawałkach SOAD albo AC/DC oraz odwrotnie. Można rzec, że są to nieco inne instrumenty o różniących się od siebie skalach brzmień, więc wprawę i tak musimy zdobywać na każdym osobno.

Gitara klasyczna – dla kogo jest idealna?

Jest to najpopularniejszy typ gitary preferowany przez osoby początkujące. Nie dość, że jest raczej tania w porównaniu do innych, to jeszcze dość lekka, co umożliwia nam zabieranie jej na spotkania towarzyskie, takie jak ogniska, domówki lub inne imprezy.

Następnym atutem dla wielu osób może być jej ciepłe oraz miękkie brzmienie, doskonale nadające się do muzyki klasycznej lub flamenco. Co więcej, nylonowe struny, które w większości wypadków są w tego typu modelach minimalizują bolesność opuszków, co jest częstym kłopotem dla nowych posiadaczy gitar. Atutem może być dodatkowo szerszy gryf, zmniejszy nam to problem z dociskaniem sąsiadujących strun ze względu na duże przerwy między nimi.

Jakie cechy ma gitara akustyczna?

Podstawową różnicą pomiędzy gitarą akustyczną a klasyczną są jej struny, które dają ostrzejsze i bardziej wyraziste brzmienie, doskonale nadające się do konkretnego wokalu. Z tego powodu osoby chcące grać w zespołach, a nie tylko samotnie w domu, częściej wybierają ten model. Rozmiarami są trochę większe oraz cięższe, a gryfy węższe, co powoduje, że kształtem przypominają gitary elektryczne.

Czym się wyróżnia gitara elektryczna?

Instrument bazowy w znacznej ilości zespołów rockowych. W zestawieniu do wyżej przytoczonych można śmiało stwierdzić, że wygląda bajerancko. Wąski, wygięty gryf oraz do tego ciekawy szpiczasty korpus.

Niestety, nie pogramy sobie na niej za dużo bez wzmacniacza, który dodatkowo powinniśmy kupić i co zwiększa nam koszty. Dodatkowo lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on decyduje o finalnym brzmieniu naszej gry. Zabawa oraz dźwięki przednie, ale trzeba pamiętać o właściwym wyposażeniu.

Jaka pierwsza gitara jest dobra dla dzieci?

Pierwsza gitara w życiu dziecka jest wyjątkowa. To od niej zależy, czy Twoja pociecha będzie rozwijać swoją pasję, a także czy zdecyduje się kontynuować naukę gry w przyszłości. Weź pod uwagę jego upodobania i opinie, a także zasięgnij opinii specjalisty w doborze rozmiaru. Zdecydujcie się także na struny wykonane z nylonu, które nie sprawiają bólu palców podczas gry.

Informacje:
Oceń artykuł:

1Komentarze

gracjan1982

Granie na gitarze jest moim największym marzeniem i właśnie rozpocząłem naukę.

2022-04-22