Kiedy zasiać trawnik w ogrodzie? Przydatne porady
Trawnik sprawia, że w ogrodzie panuje ład i porządek. Stanowi on także tło dla drzew i krzewów. Oddziela także poszczególne stresy ogrodu od siebie. By trawnik rzeczywiście był ozdobą aranżacji, liczy się jego staranna pielęgnacja. Poszczególne jej etapy przeprowadza się w zależności od pory roku. Podobnie jest z wysiewem nowej trawy. Są pewne okresy w roku, które są najbardziej do tego polecane. Poniższy artykuł odpowiada na większość pytań dotyczących prawidłowego zakładania trawników.
Przygotowanie trawnika krok po kroku
Prace nad nowiutkim trawnikiem warto zacząć od zmierzenia kwasowości gleby w naszym ogrodzie. Optymalny odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Nazbyt niskie pH służyć będzie przyrostowi mchów. Przy nazbyt wysokim szybciej od trawy rozwijać będą się chwasty.
Wyselekcjonuj najlepszą mieszankę trawy. W zależności od zastosowania trawnika typ trawy powinien się różnić. Jeżeli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wytypuj gatunek odporny na rozdeptywanie, inaczej trawę rekreacyjną lub sportową. W przypadku, kiedy trawnik ma być wyłącznie ozdobą, świetnie sprawdzi się odmiana parkowa, bądź dywanowa.
Przed wysianiem trawnika odpowiednio naszykuj podłoże. Wyeliminuj wszelkie chwasty występujące w ogrodzie, a potem wyrównaj ziemię. Będzie to dawało wygodę przy podlewaniu. Woda będzie wsiąkać w glebę, zamiast spływać, przemieszczając niedawno posiane nasiona. W kolejnym kroku przekop glebę pod trawnik na głębokość szpadla, a następnie wysyp nawozy oraz kompost, oraz ubijaj powstałe podłoże.
Po wysianiu nasionek trawy zajmij się podlewaniem. Rób to przy użyciu niewielkiego strumienia wody. Bądź ostrożny, ażeby nie wypłukać nasion. Dodatkowe pryskanie korzystnie wpłynie na wzrost naszego trawnika.
Popularne błędy podczas siewu trawnika
Powszechne jest sporo błędów, jakie uchwycić można u rozpoczynającego swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. Przede wszystkim na poziomie przygotowania podłoża nie zapomnij o usunięciu z niego kamieni, wyrównaniu i spulchnieniu.
Innym pospolitym błędem jest niechlujne rozsianie. Nierówne rozrzucenie nasion może sprawić, że nasz trawnik wyrośnie nierówno. W pewnych miejscach widzialne będą wolne pola. Zastosuj specjalne urządzenia do wysiewania albo w wypadku siewu ręcznego powtórz procedurę dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.
Zapominanie o wałowaniu może skutkować nierównym wzrostem źdźbeł. Dużo ludzi zaniedbuje ten proces, a efektem tego jest powstanie wgłębień w trawniku. Sianie jednego gatunku trawy na całej przestrzeni działki jest błędne. Warunki do rozwoju w różnych miejscach mogą być inne. Zwróć uwagę, gdzie oraz przez jak długi czas w ciągu doby gleba jest nasłoneczniona i w których miejscach trawnik będzie częściej deptany. Posiadając tę wiedzę, dobierz właściwe gatunki trawy do określonych miejsc w swoim ogrodzie.
Zasady pielęgnacji trawnika jesienną porą
Zabiegiem, który korzystnie wpływa na przezimowanie trawnika, jest aeracja. Polega to na nakłuwaniu darni specjalnymi widłami lub nakładkami na obuwie. Dzięki aeracji do gleby będzie docierała większa ilość tlenu, a więc poprawi się wymiana gazowa. Podczas aeracji z trawnika zostanie usunięty także zalegający mech i filc, który pozostawiony na zimę mógłby spowodować powstanie pleśni śniegowej.
Podczas jesieni nie można zapominać także o regularnym oczyszczaniu trawnika z zalegających liści, koszeniu oraz nawożeniu specjalnymi mieszankami dostosowanymi do pory roku.