Książki fantasy - Które warto przeczytać?

Ocena:
0.00/0

Fantastyka, jak każdy gatunek literacki, posiada pewien kanon książek, które każdemu czytelnikowi wypada znać. Ciężko wyobrazić sobie znawcę gatunku fantastyki, który nigdy nie miał w ręku książek Tolkiena, Rowling, czy też Sapkowskiego. Postanowiliśmy zebrać dziś przykłady tytułów, które uznajemy za absolutny "must have" na półce miłośnika fantastyki.

Harry Potter — niezwykły chłopiec o nadprzyrodzonych zdolnościach

„Harry Potter”, powieść J.K.K Rowling chyba wszyscy kojarzą, a jednak wielu zna tylko z ekranizacji filmowych. Przygody sieroty posiadającego ponadludzkie zdolności magiczne i wyjątkowo utalentowanego, a pierwotnie mieszkającego w domu swojej ciotki pod schodami, ażeby później trafić do szkoły magii oraz czarodziejstwa, podbiły oraz w dalszym ciągu podbijają serca milionów czytelników – zarówno tych młodszych jak i tych starszych.

Ze względu na rozmaitość oraz uniwersalność przedstawianych tematów, książki te można polecić czytelnikowi w każdym wieku i na rozpoczęcie przygody z fantasy jest to kapitalny wybór.

Przygody Władcy Pierścienia — zna je każdy miłośnik fantasy

Książka J.R.R Tolkiena może sprawiać wrażenie trudnej i napisanej trudnym językiem, ale jeżeli lubujemy się w zaczynaniu od klasyki gatunku, który aktualnie czytamy, to „Władca Pierścieni” jest podstawą, którą trzeba znać. Powieść jest tak naszpikowana rozmaitymi emocjami, że nie tylko hobbyści fantastyki, ale generalnie fani słowa pisanego odnajdą dużo przyjemności z czytania tego dzieła.

Jeśli sama książka okaże się aż nadto niedostępna, a język zbyt mętny, można sięgnąć po „Hobbita”, który jest łatwiejszy w odbiorze. Godna polecenia jest także ekranizacja, która jest tak świetnie zrealizowana, że wielu powala z nóg, a to, że bohaterowie przez sporą część filmu wędrują przez pasma górskie, jest bardziej plusem niż minusem.

Wiedźmin — polskie dzieło na rynku literatury fantastycznej

O ile jesteśmy lojalni naszej polskiej literaturze i uwielbiamy dosadny, siarczysty humor, to doskonale nadadzą się książki Sapkowskiego. Panuje tam nieco mroczniejszy klimat oraz może się wydawać, że znajdujemy się w naszym Europejskim Średniowieczu z elementami magii i baśni. Odnajdziemy tam dodatkowo sporo krwi oraz barbarzyńskiej walki na miecze i nie tylko. Kiedy uwielbiamy książką zapoczątkować jakąś ekranizację bądź na odwrót możemy obejrzeć serial, który nakręcono w 2019 roku.

Horrory, które od zawsze towarzyszyły literaturze fantastycznej

Zwolennicy odczuwania lęku oraz ci, co uwielbiają się po prostu bać, także znajdą coś dla siebie, a mianowicie horrory. Stephen King jest autorem wielu wspaniałych powieści i książki takie jak np. „Lśnienie”, „Smętarz dla Zwierzaków” bądź „Księga Mistrza” będą idealne na rozpoczęcie przygody z tą najmroczniejszą stroną Fantasy.

Książki fantastyczne to przekaz niesiony z magią

Twórcy fantasy co i rusz zaskakują nas postaciami o nadprzyrodzonych mocach, nadzwyczajnych umiejętnościach, wymyślonym wyglądzie, a nawet wielu życiach. Czasem w naszej wyobraźni mogą się one jawić jako przerażające. Taka doza strachu to dość przyjemny dreszczyk emocji. Pobudza to ciekawość czytelnika i dodaje całej książce pikanterii.

W literaturze fantastycznej, bohaterowie mają za zadanie nieść także pozytywny przekaz. Pośród strachu i niecodziennych wydarzeń, znajdują się także cenne lekcje. Popularnymi wątkami są: honor, przyjaźń i oddanie, które w dzisiejszym świecie zdają się często zanikać. 

 

Informacje:
Oceń artykuł:

2Komentarze

jerzy99

Fantastyka to mój ulubiony gatunek. Zachęcam do czytania tego typu książek moje dzieci.

2022-04-14
wladyslaw33

Po przeczytaniu tego artykułu od razu musiałem sięgnąć po moją ulubioną serię jaką jest Harry Potter.

2022-04-14