Tracisz ciepło przez okna? Dowiedz się, jak temu zapobiec!

Ocena:
0.00/0

Nowe zasady z 2021 roku, które dotyczą okien nie są łatwe do zrealizowania. Producenci muszą sprostać wysokim wymaganiom. Potrójne szyby powinny posiadać większe ramy i być solidnie zamontowane. Typ okien wpływa na wygląd mieszkania. Od rozmiaru przeszkleń oraz rozmieszczenia szyb zależy cena. Wskazane jest, aby zwrócić uwagę na rodzaj okien w momencie planowania mieszkania. Poniższej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o oknach.

Współczynnik U w oknach - czym jest? 

Zwykle podawanym w kontekście okien parametrem jest izolacyjność. Współczynnik U ją opisujący jest chyba na ogół wspominaną cechą oprócz materiału i koloru. Producenci wykorzystują sztuczki oraz manipulacje wykorzystujące niewiedzę przeciętnego nabywcy w tej kwestii, podając dane w taki sposób, żeby wypadały one najkorzystniej. Okna charakteryzują trzy różne współczynniki U. U w rzeczywistości jest miarą przenikania ciepła. Wskazuje jak wiele energii ucieka nam przez okna. Dlatego niższy współczynnik jest bardziej pożądany. Jednostką miary jest W/m2*K. Współczynnik izolacyjności występuje w trzech rodzajach. Współczynnik dla szyb (najbardziej korzystny), dla profili okiennych i całego okna. Fortelem pospolitym przy sprzedaży okien jest podawanie parametru odnoszącego się jedynie do przeszklenia.

Umiejscowienie okien - oto, co musisz wiedzieć 

Przepisy budowlane podkreślają, które pomieszczenia muszą zostać oświetlone światłem dziennym oraz mówią, jaką minimalną wielkość może mieć okno. Zlokalizowane powinny być w sypialniach, gabinetach i pokojach dziennych. Tam powierzchnia okna musi być większa od powierzchni mierzonej po podłodze tych pomieszczeń. W przypadku pomieszczeń sanitarnych i technicznych, takich jak łazienka lub kotłownia, spełniony musi zostać warunek 1/12 powierzchni podłogi.

Istnieje możliwość rezygnacji z okien, w przypadku uzasadnienia tego układem wnętrz. Przykładem może być łazienka zlokalizowana na środku budynku bez kontaktu ze ścianami zewnętrznymi. Wyjątkiem jest kuchnia, jaka musi mieć własne przeszklenie lub być wydzielona aneksem kuchennym we wnętrzu z dostępem do światła dziennego

Jaki materiał znajdzie zastosowanie na ramach okiennych? 

Trzy często wykorzystywane surowce do produkcji ram okiennych to PCV, drewno oraz aluminium. PCV nie można stosować na drzwi tarasowe, ani na spore przeszklenia. Nie sprawdzi się także na mniejszych oknach, ponieważ profile powinny być nieco szersze. Konsekwencją jest zajmowanie zbyt wielkiej przestrzeni na szkło.

PCV można wykorzystać w oknach fasadowych, co wynika z niskiej ceny i brakiem dalszej obsługi tego towaru. Polichlorek winylu nie musi być specjalnie konserwowany. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na posługiwanie się kolorowymi okleinami, czy nakładkami z metalu na tego rodzaje okna.

W oknach dachowych i dużych rozmiarach przeszkleń wykorzystuje się drewno, który jest jednym z lepszych materiałów. Wymaga on poniesienia większych kosztów przy jego zakupie oraz odnowy co parę lat.

Najbardziej trwałym towarem jest z pewnością aluminium. Ten wyjątkowy surowiec bardzo dobrze spisuje się na większych oknach.

Izolacyjność cieplna obecnie zależy w sporej mierze od wielkości profilu oraz wykorzystania dopełniających materiałów. Nie wpływa na to zatem wykorzystany surowiec do produkcji ramy. Pianką wypełnia się przestrzeń w środku ram. Izolacyjność wymienionych materiałów jest do siebie podobna.

Informacje:
Oceń artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy