W jaki sposób stworzyć swój pierwszy film dokumentalny?

Ocena:
0.00/0

Filmy dokumentalne to ciekawy sposób przedstawienia własnego spojrzenia na wiele spraw. Tak zaprezentowana historia może na wiele lat zapisać się w pamięci odbiorcy. Zaletą jest to, że ten gatunek filmowy daje możliwość uchwycenia różnych momentów, jak i zachowań. 

Jeśli chcesz nakręcić swój film dokumentalny, ale nie jesteś pewien jak to zrobić, ten artykuł jest dla Ciebie.

Co jest najważniejsze w filmie dokumentalnym?

Na początku najlepiej wszystko wstępnie rozpisać, ale pamiętaj aby zostawić także trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz twardo trzymać się planu, lecz wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z całą pewnością ułatwi pracę.

Scenariusz - czy jest ważny?

Scenariusz jest istotny wtedy, kiedy w filmie pojawia się osoba mówiąca, przedstawiająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie odczytywany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę.

Jeśli masz już scenariusz, to połowę pracy masz za sobą! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeśli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej osób , które będą narratorami opowieści. Jest to trochę trudniejsze, ale do zrobienia :)

Wymagany sprzęt 

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego stworzenie będzie charakteryzowało się dużą dynamiką – przemieszczanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego i mobilnego sprzętu.

Tak w samej rzeczy potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wymienionych poniżej:

  • kamera, która wcale nie musi być najwyższej jakości, istotne jest aby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, aby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw na pewno przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do profesjonalnych programów, to wspaniale, natomiast jeśli takiego dostępu nie masz, to w Internecie znajdziesz dużo darmowych opcji.

Ujęcia - dlaczego są istotne?

Dużą zaletą filmu dokumentalnego jest nieograniczona dowolność ujęć. Reżyser ma wielki wpływ na to, w jaki sposób będą wyglądały zdjęcia oraz jaki w jakim klimacie nakręcony zostanie film. Do wyboru mamy statyw, dron lub kręcenie z ręki - wszystkie te sposoby są dobre, a co równie ważne - możemy je połączyć razem! Koniecznie jest też przygotowanie planu.

Istotną wskazówką jest nagrywanie sporej ilości ujęć - nie ograniczaj się! To tzw. "overshooting", czyli "nagrywanie za wiele". W tym gatunku filmowym dobrze jest postawić na ilość

Informacje:
Oceń artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy