Własna sauna - jakie są jej rodzaje i jak ją zainstalować?

Ocena:
0.00/0

Sauny wykorzystywane były już od czasów starożytnych, jednak zyskały ogromną popularność także współcześnie. Dziś wcale nie musimy udawać się do publicznych obiektów, aby zażyć gorącej kąpieli parowej. Wymarzona sauna może znajdować się w łazience, specjalnie wydzielonym pomieszczeniu w domu lub w ogrodzie, czy na działce. Jeśli zastanawiasz się, jak powinna wyglądać własna sauna, jak ją zbudować, jakich materiałów użyć i ile ona kosztuje, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Jakie jest działanie sauny?

Sauny to pomieszczenia gdzie ludzie wystawiają swoje ciała na działanie wysokich temperatur. Działa to odprężająco i relaksująco. Zabiegi te oczyszczają organizm z toksyn, pomagają zwiększać odporność, zmniejszają ból mięśni oraz usprawniają kondycję skóry. Ze względu na zbawienne działanie sauny są nadzwyczaj popularne w obiektach sportowych, centrach SPA oraz hotelach.

Kąpiele parowe wykonywać można w saunach o rozmaitej konstrukcji. Istnieje kilka grup saun różniących się sposobem działania i warunkami panującymi we wnętrzu. O chęci skonstruowania sauny warto pamiętać na etapie projektowania nowego domu. Da się wówczas zaprojektować osobne pomieszczenie czy też dużą łazienkę, gdzie może się ona mieścić.

Jaki rodzaj sauny wybrać?

Popularne rodzaje saun to:

  • Sauna rzymska (parowa) - para dostarczana jest w nich poprzez parowniki. Są one w stanie podnieść wilgotność powietrza do 100%. Temperatura odczuwalna we wnętrzu dochodzi do 65oC.
  • Sauna mokra — jest odmianą sauny parowej. Para wytwarzana jest w niej z udziałem pieca oraz gorących kamieni, które polewa się wodą. Wilgotność powietrza podnoszona jest do około 40%, a temperatury są w przedziale od 65oC do 90oC.
  • Sauna sucha – określana także jako fińska. Wilgotność w niej wynosi około 10%. Osiąga temperaturę w granicach od 85oC do nawet 110oC. Warunki osiągane są tą samą metodą jak w saunach mokrych.
  • Sauna na podczerwień — jest nowoczesnym rozwiązaniem. Temperaturę w niej podnosi się do 60oC przy wilgotności na poziomie 25%. Odbywa się to przy pomocy urządzeń emitujących fale podczerwone (infrared).

Na jaką saunę postawić w swoim domu?

Nie każde rozwiązanie sprawdzi się we wszystkich domach. Sucha sauna działa na niesłychanie wysokich temperaturach. Mogą one okazać się uciążliwe do zniesienia dla poniektórych ludzi. Rozwiązanie to rekomendowane jest dla osób cierpiących na problemy mięśniowe, walczących z otyłością oraz z reumatyzmem.

Nieco niższa temperatura w saunie mokrej sprzyja wykonywaniu zabiegów zdrowotnych na problemy skórne. Pomaga także w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nie są jednak wskazane dla osób z kłopotami z oddychaniem. Najbezpieczniejszym wyjściem są sauny infrared. Przeznaczone dla osób w każdym wieku. Wpływają na oczyszczanie organizmu poprzez pocenie się wywołane podgrzaniem tkanek organizmu poprzez fale podczerwone.

Ile kosztuje wykonanie i montaż sauny?

Obecnie na rynku istnieją uznani producenci saun domowych i ogrodowych, którzy oferują kabiny doskonałej jakości. Koszt gotowej sauny z piecem może zaczynać się już od około 5-6 tys. zł. Aby samemu wybudować saunę od zera, musimy zakupić oddzielnie wszystkie jej elementy. Elektryczny piec do sauny to koszt od 1000 do 1500 zł. Za drzwi szklane lub drewniane należy zapłacić kilkaset złotych. Same materiały na kabinę oraz ich montaż będzie natomiast oscylował w okolicach 5 tys. zł. 

Informacje:
Oceń artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy