Zdjęcia z powietrza dronem – jak robić je profesjonalnie i bezpiecznie?
Fotografowanie dronem to nic innego jak wykonywanie zdjęć z perspektywy lotu ptaka. Takie zaawansowane urządzenie, jakim jest dron, jest w stanie wznieść się wiele metrów nad ziemię i odpowiednio sterowane wykonuje fantastyczne ujęcia. Jeśli brzmi to dla Ciebie ciekawie i chciałbyś zająć się robieniem zdjęć z wysokości, koniecznie poznaj ważne wskazówki oraz zasady bezpieczeństwa, jakie są z tym związane.
Jak poprawnie robić zdjęcia dronem z wysokości?
Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.
Jak zadbać o dobrą ekspozycję kręcąc film dronem?
Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.
Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)
Czym jest kompozycja?
Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.
Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:
- zasada trójpodziału,
- linia diagonalna,
- symetria,
- centrum.
Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.
Jakie są zasady bezpieczeństwa podczas sesji z użyciem drona?
Środki ostrożności przy robieniu zdjęć dronem, dotyczą nie tylko samego operatora, ale także wszystkich innych osób, które znajdują się na planie zdjęciowym. Operator powinien oczywiście posiadać stosowną licencję, która uprawnia go do sterowania bezzałogowym statkiem powietrznym, jednak nie zaszkodzi, aby poinstruował on osoby uczestniczące w zdjęciach o tym, jak powinny się zachowywać, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Przeciętny dron ma swoją wagę, a do tego kilka rozpędzonych śmigieł, które w trakcie pracy funkcjonują jak nóż. Kiedy spada na ziemię, może kogoś uderzyć. Bezpieczeństwo w czasie użytkowania drona to bezwzględny priorytet. Ludzie muszą wiedzieć o tym, aby zachować odpowiednią odległość, zwłaszcza podczas lądowania urządzenia i nie próbować dotykać go podczas pracy.